Yusuf Yüksel yazdı:  (Covid-19’da)  ikinci dalga mı geliyor?

43
Yusuf Yüksel yazdı:  (Covid-19’da)  ikinci dalga mı geliyor?

Uzun mühletten beri ısrarla optimistliğini sürdüren piyasalar dünkü FED toplantısını bahane ederek önemli bir satış gerçekleştirdi. Bugün başta borsalar olmak üzere bütün riskli varlıklarda çok derin satışlar görüyoruz. Aslında dün Powell’dan piyasaları ekstra tedirgin edecek bir açıklama gelmedi velev son günlerde piyasalarda en optimist bakış açısıyla bile açıklanması mümkün olmayan fiyatlamalar sebebiyle Powell’dan borsaları bilinçli halde rahatsız edecek bir açıklama bile ekonomistler tarafından tabir edilmeye başlamıştı.

Piyasalardaki satışların ana sebebi olarak dünkü Powell açıklamaları (Faizler 2022’e kadar 0 seviyesinde kalacak) sonrası 2022’e kadar iktisatların buhran öncesi duruma dönmeyecek olması beklentisi oldu lakin aslında bütün saygın kurumlar yerküre iktisadının bunalım öncesi seviyesine dönebilmesi için en erken 2021’nin sonunu işaret ediyor yani yeni bir haberle karşı zıdda değiliz. (OECD ve Yerküre Bankası üzere kurumlar çok yakın hengamda rapor yayınladılar.)

OECD geçtiğimiz günlerde 2020’e dair beklentilerini biraz daha aşağıya çekti ve Covid-19 salgınının 2. dalgası yaşanması ihtimaline karşı beklentilerini paylaştı. ABD özelinde yerkürede da 2. dalga salgın daha sık lisana getirilmeye başladı ki aslında yaşanan satışın rasyonel münasebeti olarak 2. dalga beklentisini tabir edebiliriz.

Husus dışı lakin öncelikle ”İkinci dalga kavramı” bile tartışmaya açık, yerkürede vaka sayısı salgının başından beri hiçbir hengam bariz bir düşüş göstermedi velev günlük vaka artışlarında tekrar rekorlar görülmeye başladı ancak bu konjonktürde vakalar Avrupa-Amerika-Çin-Japonya üzere yerküre iktisadı üzerinde daha besbelli tesirleri olan devletlerde azalmasıyla salgının zayıfladığı söz edilmeye başladı.

New York uzun devrandan beri salgının hem yerkürede hem de ABD’de merkeziydi ve New York’ta salgın uzun devirdir zayıflıyor lakin gayri taraftan ABD’deki gayri üç büyük eyalette ise vakalar yükselişe geçti yani ABD’de 2. dalga başlamış bile olabilir.

ABD’deki satışların bir gayrı rasyonel ve bence en kıymetli sebebi ise ABD’de seçimlerin yeterlice yaklaşmış olmasıdır. Daha evvel bu bahiste birçok yazı yazmıştım o yüzden ayrıntıya girmeyeceğim lakin şu an global iktisatta yaşanan büyük yıkıma karşın piyasalar son kademe güzel durumda zira yatırımcıların gözünde FED önderliğinde büyük merkez bankalarının sağladığı destekler/teşviklerin olumlu tesiri ağır basıyor. Bu bakış açısı ne kadar makul tartışılabilir lakin durum budur. Dünya/Abd iktisadı daha da berbat duruma düşerse FED’in verebileceği destekler tartışmaya açık.

Olağan kurallar altında FED’in yahut ABD’de kaynağın hala piyasalara verebileceği birçok destek var lakin seçim kelam konusu olunca talep edilen destekler ne kadar ekonomik ne kadar siyasi tartışma konusu olacak ki bu karmaşa da Trump üzere bir figürün merkezde olması hadisesi daha da karmaşık hale getiriyor. Seçime giren ve olağan devirlerde bile popülizmin (Gereksiz vergi indirimleri, getiri indirimi basınçları vs. vs.) doruklarında olan bir siyasalın eline devasa bir ekonomik paket sunmak ABD’de kongrenin çok istekli olacağı bir hadise değildir. Son FED içtimasında Powell destekler için kongre onayını geçmişe nazaran çok daha vurgulu formda lisana getirdi.

Son olarak da şunu ekleyeyim; son devirlerdeki fiyatlamalarda küçük ve amatör yatırımcılarında tesiri artık haberlerde konum buluyor; rasyonel olmayan yükseliş ve düzeltme de bunun da tesiri var. Daha evvel yazmıştım, link bırakıyorum. (Robin Hood pratiği nedir)

Yusuf Yüksel, blog sahifesini ziyaret edin, adresi aşağıda

https://www.yusufyuksel.com/2019/07/ekonomik-krizde-neye-yatirim-yapilir.html

Kaynak: Para Tahlil

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...