Yerküre Ekonomisi’nden hüzünlü notlar

32
Yerküre Ekonomisi’nden hüzünlü notlar

Cuma günü  Türkiye’de açıklanan olgular içleri acıttı. Sanayi üretimi aylık bazda yüzde 30,4, yıllık bazda ise yüzde 31,4 azaldı. Nisan’da cari açık 5 milyar 62 milyon dolar oldu.  2020 yılı Nisan ayında yıllık sanayi bölümü ciro endeksi %24,9, inşaat ciro endeksi %19,6, ticaret ciro endeksi %17,4, hizmet ciro endeksi %23,9 azaldı.

Lakin üzülmeyin, bizden daha berbatları de var. Tüm yerküreden Nisan-Mayıs periyoduna ilişkin berbat kokular geliyor. Bunları tek bir başlıkta toplayıp Büyük Manzarayı görmek istedik.  Büyük Manzara  şu: Covid-19’un ekonomilere verdiği zararı netleştirirken, geleceğe ışık tutmuyor diyemeyiz artık. Zira, ABD başta bir çok devlette 2. dalga salgın riski var.

Euro-bölgesi:  Nisan‘da sanayi üretimi %17 düştü

Financial Times’e nazaran, sanayi üreitmi Mart’ta da %11.3 gerilemişti. Doneleri derleyen Eurostat’a nazaran, bu daralmayla sanayi  1990’ların başına geri döndü.

Ama, Morgan Stanley’e nazaran sanayi üretimi Mayıs’ta çok güçlü bir toparlanma sergileyecek. AMB’na nazaran, Euro-bölgesi GSYİH bu sene %8.7 daralacak.

İngiltere iktisadı Nisan ayında yüzde 20,4 küçüldü

Ulusal İstatistik Ofisi memleket iktisadının 2 ay evvel yüzde 20,4 küçüldüğünü açıkladı.

İngiltere hükümeti koronavirüs salgını üzerine Mart ayında sokağa çıkma kısıtlamalarını açıklamış ve memlekette ekonomik faaliyetler çok büyük nispette sonlandırılmıştı.

2008’de başlayan ve 2009’da süren global mali buhran boyunca ise İngiltere iktisadı bugün açıklananın üçte biri orantısında küçülmüştü

Ulusal İstatistik Ofisi’nin datalarına nazaran Şubat-Nisan periyodunda ise İngiltere iktisadı yüzde 10,4 orantısında küçüldü.

ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici inancı Haziran’da 78.9’a yükseldi

ABD’de Michigan Üniversitesi Tüketici Itimadı Haziran’da 78.9’a yükseldi, endeks evvelki ay 72.3 olmuştu.

Beklenti endeksin 75 kıymetini almasıydı. Cari koşullar endeksi 82.3’ten 87.8’e çıktı. Beklentiler endeksi de geçen ayki 65.9’dan 73.1’e yükseldi.

Raporda bu toparlanmanın istihdamda artış beklentisine bağlı olduğu, tüketicilerin Michigan anket tarihinde hiç olmadığı kadar işsizlik nispetinde düşüş beklediği belirtildi.  (BloombergHT)

Bu artışı bir perspektife oturtmak lazım. Gerek Conference Board, gerkse Reuters-Michigan Üniversite’si anketleri Covid-19 salgınından evvel 100’ün üstünde kıymetlere erişmişti. Haziran’da gözlenen tüketici itimadında canlanma, aslında tüketicilerin Mayıs’a nazaran daha az kötümser oldukları manasını taşıyor.

Çin’de üretici deflasyonu azıyor

Çin iktisadı de bir türlü toparlanamıyor. Hafta içinde açıklananan Yİ-ÜFE yıldan yıla %3.7 gerileme sergilerken, Şubat’tan bu yana da geriliyor. Çin’in TÜFE’si ise birebir ayda Nisan’da %3.3’ten %2.4’e geriledi.

Öte yanda, resmi istatistik kurumu Mayıs’ta ekonomik aktivitede güçlü bir toparlanma rapor etti.

Brezilya:  GSYİH %7.5  daralabilir

Küresel Source Partners Brezilya eksperlerine nazaran, salgından harabeye dönen Latin Amerika devinin ulusal geliri bu yıl %7.5 nispetinde daralabilir. Ekip, gelecek sene %2.5 büyüme bekliyor.

Meksika:  Mart sanayi üretimi %4.9 daraldı

Küresel Source Partners Meksika bilirkişilerine nazaran, 2Ç2020’de resesyon resmen başlayacak. Temel tüketim hususlarının pahalılığı yükselirken, memlekette Covid-19 vakaları da süratle artıyor. GSP bu sene GSYİH’nin %9 daralmasını bekliyor.

Japonya:  Bir resesyon daha

Deflasyondan bir türlü kurtulamayan yerkürenin 3 numaralı iktisadında  resesyon da başgösterdi. 1Ç2020 GSYİH %2.3 daralırken, Reuters’e demeç veren bilirkişiler toparlanmın çok uzun devir alacağını kaydettiler.

Yerküre Iktisadı: Daralma Mayıs’ta sürat kesti

Yusuf  Yüksel yazdı:  (Covid-19’da)  2. dalga mı geliyor?

OECD:  Türkiye üzücü halde daralacak

Yerküre Bankası’ndan Hüzünlü Ihtar: Yaralar Kalıcı Olacak!

Kaynak: Para Tahlil

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...