TL Kredi Nemaları Artarken Döviz Kredi Nemaları Geriledi…

41
TL Kredi Nemaları Artarken Döviz Kredi Nemaları Geriledi…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları getiri oranı 5 Haziran haftasında bir evvelki haftaya nazaran değişmeyerek %7,35 olurken dolar mevduat faizi 2 baz puan artışla %0,78 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan düşüşle %0,20 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin getiri nispeti ise tıpkı haftada bir evvelki haftaya nazaran 31 baz puan artışla %9,97 oldu. TL bazlı konut kredi nemaları 115 baz puan düşüşle %9,98; taşıt kredi getirileri 23 baz puan artışla %12,84 ve muhtaçlık kredi nemaları 27 baz puan yükselişle %12,21 oldu.

Dolar bazlı ticari kredilerin getiri nispeti tıpkı haftada 61 baz puan düşüşle %2,99 olurken Euro bazlı ticari kredilerin nema orantısı ise 172 baz puan düşüşle %1,62 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %2,62 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,21 ve %1,42 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında olması dikkat çekmektedir.

2018 Ağustos ayı sonrasında süratle tırmanışa geçen kredi ve mevduat nemaları 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin nema indirimleriyle birlikte düşüş trendine girmiştir.

YASAL IHTAR

Burada mahal alan yatırım malumat, tahlil ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada konum alan tahlil ve tavsiyeler, tahlil ve tavsiyede bulunanların ferdî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize münâsib olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada bölge alan haberlere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize tutarlı sonuçlar doğurmayabilir.

Bizim Menkul Kıymetler

Kaynak: Para Tahlil

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...