Sağlıklı konutlara talep patlaması!

60
Sağlıklı konutlara talep patlaması!

Türkiye genelindeki son datalara nazaran pandemi süreciyle birlikte bahçeli meskenlere yüzde 228, balkonlu konutlarda yüz 100’e yakın bir talep artışı yaşandığına dikkat çeken Ziya Yılmaz, “İnsanlar yerkürede yaşanan bu toplumsal bilinçlenmeyle birlikte özlerine döndü; hayatlarında nelerin eksik olduğunu, onları en çok nelerin mesrur ettiğini düşünmeye başladı. Burada bir numaralı önceliklerden biri de tabiatla olan muhaberenin güçlendirilmesi geliyor. Üstelik bu yalnızca malûm bir bölüme hitap eden bir trend değil. Topluluğun tüm bölümlerinde tesirini gösteriyor” sözlerini kullandı.

ÇEKMEKÖY’DE ‘SAĞLIK’ KRİTERLERİ TASDIKLI

Bu noktada DAP Yapı’nın son yatırımı olan Çekmeköy’deki Ormanköy girişimiyle ilgili haberler paylaşan Ziya Yılmaz, “Uzun müddettir üzerinde çalıştığımız Sağlıklı Hane konseptini Çekmeköy’de hayata geçiriyoruz. Bunun için sağlık ve sağlıklı hayat eksperlerinden oluşan hususî bir ‘DAP Yapı Sağlık Komitesi’ oluşturduk. Bu çerçevede de Sağlıklı Konut kriterlerine nazaran tüm girişimin şekillendirdik. Bu çervede ‘sağlıklı ev’ modelinin en başarılı örneklerinden biri Çekmeköy’de yükselecek” dedi.

Şu ana kadar girişime 58 bin insandan görüş aldıkları malumatını de paylaşan Ziya Yılmaz kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bu talep açıkçası beklediğimiz bir talepti. Zira pandemi süreciyle birlikte tabiata dönüş, orman içinde ömür, bahçeli haneler, teraslı ve geniş balkonlu konutların eksikliğini çok net olarak hissettik. Bu noktada da önümüze çalışmasına koronavirüs öncesinde başladığımız ‘Sağlıklı Mesken Kriterleri’ çıktı.”

ORMAN İÇİNDEKİ MESKEN, YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

Yılmaz, oluşturdukları ‘Sağlıklı Konut Kriterleri’ni ise şöyle sıraladı:

1- “Birincisi her binada elbette asansör olacak. Ama asansöre muhtaçlık duymadan çıkılabilecek yükseklikteki meskene sağlıklı hane diyoruz. İşte tam da bu yüzden, Çekmeköy’deki yeni yatırımımızda bina yüksekliğini zemin+5 kat olarak sınırladık.

2- İkincisi ise bahçe konusu… Sağlıklı hanelerde bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız katiyetle geniş balkona sahip bulunacak. Yaklaşık 200 bin metrekare alan üzerinde yan alan Çekmeköy girişimimizin yüzde 90’ı yeşil meydanlar için ayrıldı.

3- Üçüncüsü orman konusu çok önemli… Zira ormanlarımız yalnızca oksijen deposu değil birebir devirde da şifa kaynağı… yapılan çalışmalar gösteriyor ki orman havasıyla hayatını geçiren beşerler daha yavaş yaşlanıyor. Orman havası alarak yapılan spor ve yürüyüş aktiviteleri tansiyon ve şeker üzere kronik illetlere da âlâ geliyor. Bu yüzden sağlıklı mesken orman içinde ve geniş bir yeşil ortama sahip olmak zorunda.

4- Dördüncü olarak bir vesair mevzu da hiç elbet havalandırma sistemi… Pandemi ve sokağa çıkma yasaklarının olduğu süreçte hepimiz hanelerimizde kaldık. Havaların yeterli olmadığı günlerde pencerelerimizi dahi açamadık. Burada havalandırma sistemlerinin kalitesi hepimizin bir numaralı önceliği oldu. Bu açıdan bakıldığında ‘Sağlıklı Ev’ dediğinizde, her dairenin havalandırma sisteminin korona sürecindeki sağlık kriterlerine münasip olarak tasarlanması ve ‘bağımsız’ olması büyük kıymet taşıyor.

5- Beşinci ve son kriter ise hepimizin bildiği üzere elbette zelzele yönetmeliği…

TABIATTAKI DOSTLARIMIZ DERHAL YANIBAŞIMIZDA

Öte yandan haneye kapandığımız günlerde içtimaî medyanın en çok konuşulan mevzularından biri de ekosistemi paylaştığımız tabiattaki dostlarımız oldu. İstanbul Boğazı’ndaki yunuslar bu devrin en dikkat cazip imajlarını sergiledi. Artık kişiler tabiat ile iç içe yaşarken birebir hengamda gayri canlıların da kıymetini anlar oldu. DAP Yapı Idare Konseyi Yöneticisi Ziya Yılmaz, “Bugün orman içindeki Çekmeköy girişimimizde de kişilerin keyifle ormanda sevgili dostlarımızla yürüyebileceği, spor yaparken ceylanlarla, sincaplarla karşılaşacağı doğal bir ömür ortamı olacak” sözlerini kullandı.

HER MESKEN TIPKI VAKITTE BİR ÇALIŞMA OFİSİ

DAP Yapı’nın Çekmeköy girişiminde bir öteki kıymetli tahlilin meskenden çalışma konusu olduğuna dikkat çeken Ziya Yılmaz, “Her ne kadar olağanlaşma süreci başlamış olsa da koronavirüs sonrası da bir çok şirket ‘evden çalışma’ya devam edecek. Yani artık her hanede bir çalışma odası ya da çalışma meydanı olacak. Bu noktada insan kaynakları mütehassıslarının bir kadro teklifleri var. Diyorlar ki, hanede bir çalışma odanız olsun. Yoksa kesinlikle bir çalışma meydanı oluşturun. İşte bu yüzden çalışma odalarını unutmadık. Mesela birtakım konutlarımıza yarım odalar biçiminde kısımlar ekledik. Meskenden çalışma ile ilgili eksperlerin dikkat çektiği bir husus var. Diyorlar ki; Yapmanız gereken birinci şey kendinize bir çalışma meydanı oluşturun. Her sabah işe gidiyormuş üzere kalkıp hazırlanın. Akabinde ‘evinizin içindeki’ ofisinize geçin. Konut içerisindeki ofisinize geçmenin ehemmiyetini anlatıyorlar. Artık birçok şirketin de meskenden çalışmayı sürdüreceğini düşünürsek bu hakikaten de çok değerli bir periyoda girildiğini gösteriyor” dedi.

ANA ULAŞIM HATLARININ YANI BAŞINDA

Ormanköy girişiminin, ana ulaşım hatlarının yanı başında mekan aldığına da dikkat çeken Ziya Yılmaz, girişimin Üsküdar-Çekmeköy Metro İstasyonu’na 2 dakika, Kuzey Çevreyolu ilişkilerine 5 dakika, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 25 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 20 dakika ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne 20 dakika aralıkta yan aldığını söyledi.

Girişimdeki fiyat bahsiyle ilgili çalışmanın devam ettiğini söyleyen Ziya Yılmaz, “İlk mülahazamız 10 bin TL’nin üzerinde bir rakamla satışa çıkmaktı. Gelgelelim lansmana şahsi bir sürpriz yapmaya karar verdik. Metrekaresi 8 binden başlayan fiyatlarla satışa çıkıyoruz. Bitiş rakamları ise 16-17 bin TL’leri bulacak” dedi.

yenişafak.com

Kaynak: Para Tahlil

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...