Paralı köprüler bütçeyi sarsacak

44
Paralı köprüler bütçeyi sarsacak

Kaynak, Osmangazi Köprüsü’nü işleten şirkete garanti ettiği dolar bazındaki fiyatı ABD Tüketici Fiyatları Endeksi’ne nazaran güncelliyor.

Prof. Uğur Emek, garantilerin döviz cinsinden verildiğini hatırlatırken, garanti edilen fiyatın de ABD Tüm Kentsel Tüketici Fiyatları Endeksi’ne nazaran güncellendiğini, fiyatların dolardan TL’ye çevrilme metodunun de son devirde dolar kuru süratli artınca değiştirildiğini belirtti.

KUR KAYBI OLMASIN DİYE…

Teminat bedeli belirlenirken evvelce dolardan TL’ye çevirilme aşamasında 2 Ocak tarihli TCMB döviz alış kurlarının esas alındığını belirten Prof. Emek, “Son yıllarda kurlarda yaşanan süratli artışlar nedeniyle fiyatlar yılda bir kere mahalline iki kere güncellenmeye başlandı” malumatını paylaştı. Prof. Uğur Emek, “Mega girişimlerde önden yüklemeli gelir garantisi” başlıklı yazısında şu haberlere konum verdi:

“Sözleşmeye nazaran Osmangazi Köprüsü 7 yıldan evvel tamamlanırsa, aradaki fark işletme müddetine eklenecekti. Köprü 1 Temmuz 2016’da işletmeye açıldı ve girişimin işletme mühletinin başlayacağı 15 Mart 2020’ye kadar geçen 1.351 günde; işletmeci 40.000 araç ve ABD’deki pahalılığa nazaran güncellenen fiyatlarla gelir öğrenim etti. Bir kısmı kullanıcılardan, büyük kısmı bütçeden karşılanan bu gelirlerin yekunu 2.1 milyar dolardır. Bu fiyat işletme müddeti boyunca, işletmecinin  köprüden öğrenim edeceği gelirin üçte birine yakındır. Başkaca önden yüklemeli gelir tahsilatı, akde nazaran konulması gereken 1.3 milyar dolarlık özkaynaktan yüzde 70 daha ziyadedir.”

ÜSTÜ BÜTÇEDEN

Prof. Emek şu haberleri aktardı: “Osmangazi Köprüsü’nün 1. Sınıf araçlar için 2020 yılı tek taraflı resmi ecri KDV hariç 109.17 TL. Mukaveleye nazaran 2020’de olması gereken fiyat ise 247,80 TL. Bu durumda ek hakkı 138,64 TL’dir.

Garanti edilen 40.000 araç için her halûkarda 138 TL fiyatındaki ek üleşi ulusal bütçeden işletmeciye ödenmektedir. Ayrıyeten, geçmeyen her araç için de kontrata nazaran güncellenen araç başı yekun fiyat de (247,80 TL) işletmeciye ödenmektedir.”

sözcü.com

Kaynak: Para Tahlil

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...