Economist: Türk şirketleri için hayat sıkıntı, lakin fırsatlar da var

28
Economist: Türk şirketleri için hayat sıkıntı, lakin fırsatlar da var

Britanyalı Economist mecmuası, Türkiye’nin ABD’den satın aldığı F-35 uçaklarının, Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle teslim edilememesinin Türk şirketlere yaklaşık 9 milyar dolar kıymetinde kontrat kaybettirdiğini yazdı.

Türk şirketleri için hayat zor” başlıklı metinde, havacılık ve savunma sanayi firmalarına kesim üretimi yapan Kale Grubu’nun F-35 savaş uçağı için de motor kesimleri ürettiği belirtilerek, “Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan geçen yıl aldığı füze savunma sistemleri nedeniyle Amerikan hükümeti, NATO müttefiki olan Türkiye’nin F-35 savaş uçakları girişimindeki iştirakini askıya aldı. Türkiye’nin hava kuvvetleri, 100 uçak sipariş etti lakin hiçbiri teslim edilmedi. Türk firmaları, yaklaşık 9 milyar dolar pahasında akit kaybetti, Kale Öbeği da en çok etkilenenler arasındaydı, akabinde da Covid-19 pandemisi geldi” tabirleri kullanıldı.

The Economist’e nazaran Türkiye önemli bir resesyonun ortasında. İhracat zayıf TL’ye karşın gerilerken,  enflasyon da durulmuyor. Yılda $35 milyar gelir getiren turizm sanayisi son 10 yılın en bed dönemine hazırlanıyor.

Metinde, “Türkiye’de iş yapmak cüret velev. Son 5 yılda, devlette ticari güvenliği engelleyen birçok şey oldu: düzinelerce terör saldısı, döviz bunalımı, bir darbe teşebbüsü ve akabinde muhaliflere karşı basınç, Avrupa ve ABD ile diplomatik anlaşmazlıklar ve  7 güçlü bölücü seçim… Ama hiçbiri şirketleri, Covid-19 pandemisi kadar hazırlıksız yakalamadı” sözlerine konum verildi.

Öte yanda, the Economist fırsatlardan da bahsetti.  Çin’in direkt yatırımlar için istekli olduğu, Avrupalı alıcıların ise tedarik kaynaklarını Türkiye’ye kaydırmayı düşündüğünü kaydetti. Velakin, Türkiye’nin bu fırsatlardan faydalanabilmesi için siyasi istikrarın sağlanması gerektiğini kaydetti. Dergiye nazaran kritik kurumların yandaşlara ikram edilmesi ve TCMB’nin bağımsızlığı kaybetmesi devlete yatırım yapacakları tereddüte sürüklüyor.

Çeşitli basın kaynakları, ParaAnaliz

FÖŞ UYARDI: Siyasette Gerginlik Ekonomik Buhranı Derinleştirir!

12 Aylık Cari Istikrar 1 Yıl Sonra Tekrar Açık Verdi

Almanya’nın Türkiye Yasağına Reaksiyonlar Sürüyor

OECD:  Türkiye kötü halde daralacak

Kaynak: Para Tahlil

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...