12 Aylık Cari Istikrar 1 Yıl Sonra Yine Açık Verdi

69
12 Aylık Cari Istikrar 1 Yıl Sonra Yine Açık Verdi

Nisan’da 5,1 milyar dolar cari açık verildi (Konsensüs: -4,5 milyar dolar, Nisan 2019: 469 milyon dolar). Dış ticaret açığının bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 2,3 milyar dolar artarak 3,8 milyar dolara yükselmesi ve geçen yılın Nisan ayında 2,3 milyar dolar net çokça veren hizmetler istikrarında bu ay 240 milyon dolar net açık vermesi belirleyici oldu. Geçen ay 1,3 milyar dolar fazlayı işaret eden 12 aylık yıllıklandırılmış cari istikrar rakamı bu ay itibariyle 3,3 milyar dolar açığa dönüştü. Böylece, yıllıklandırılmış rakamlarla Nisan 2019’dan bu yana birinci kere açık verildi.

Finansman zorlanıyor

Finansman tarafında; geçen yılın tıpkı ayında 433 milyon dolar net giriş olan direkt yatırımlarda 133 milyon dolar net çıkış kaydedildi. Portföy yatırımlarında da 2,4 milyar dolar net çıkış görüldü. Yurtdışı yerleşikler behre senedi ve DİBS piyasalarında sırasıyla 847 milyon dolar 1 milyar dolar net satış gerçekleştirdi. Öteki yatırımlarda 192 milyon dolar net giriş görüldü. Yurtiçi bankaların, yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduatlar 2,3 milyar dolar artarken; yurtdışı bankaların yurtiçi muhabirlerindeki efektif ve mevduatları yaklaşık 742 milyon dolar arttı. Yurtdışından sağlanan krediler tarafında net borç ödeme eğilimi devam etti. Nisan ayında net kusur ve noksanda 1,2 milyar dolar net çıkış görülürken; resmi rezervler 8,6 milyar dolar azaldı.

Yılsonunda hudutlu bir cari açık gerçekleşmesini bekliyoruz

Yılsonu cari denge/GSYH iddiamız – %0,3 seviyesinde. Olağanda, beklenen ekonomik daralma ve petrol fiyatlarında devam eden zayıf seyir nedeniyle yılı cari ziyade ile tamamlamamız beklenebilirdi. Lakin, global iktisatta beklenen daralmanın (başta en büyük dış ticaret ortağımız olan Avrupa Bölgesi’nde); Türkiye’nin dış ticaret istikrarı üzerinde olumsuz tesirler oluşturabilir. Ayrıyeten, salgının en olumsuz tesirlerinin turizmdeki yüksek seri sürecinde yaşanıyor olması seyahat gelirleri üzerinden hizmet istikrarını de baskılama riskine neden oluyor. Gayrı taraftan, petrol fiyatlarında devam eden görece zayıf seyrin güç ithalatı tarafına vereceği eğe rağmen; gelirleri büyük ölçüde petrole dayanan ve dış ticarette tedarikçimiz / amaç pazarımız konumda olan devletlerde görülmesi olası yavaşlama/daralma kelam konusu katkıyı sınırlayabilir. Mayıs ayı Ödemeler Istikrarı dataları 13 Temmuz’da açıklanacak.

Gedik Yatırım araştırma raporu

Kaynak: Para Tahlil

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...